یکی از مهم ترین تیم کاندیدای ریاست جمهوری وارد میدان شد

نوشته شده توسط مدیریت. ارسال شده در اخبار و رویدادها

روز سه شنبه به تاریخ 9/7/1392 داکتر عبدالله عبدالله رسما به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون مستقل انتخابات ثبت نام کرد. انجنیر محمدخان معاون حزب اسلامی بحیث معاون اول و استاد حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان بحیث معاون دوم این تیم انتخاباتی معرفی شدند.

این تیم با پشتوانه بزرگ مردمی به کمیسیون انتخابات رفتند و به عنوان گروه قدرتمند انتخاباتی، ثبت نام نمودند. در جریان ثبت نام، شخصیت های مطرح سیاسی نیز آنان را همراهی می کردند. یونس قانونی رئیس پیشین مجلس نمایندگان، عبدالهادی ارغندیوال، رئیس حزب اسلامی و وزیر اقتصاد، صلاح‌الدین ربانی، رئیس موقت جمعیت اسلامی و رئیس شورای عالی صلح، استاد قربانعلی عرفانی عضو مجلس نمایندگان، عطا محمد نور والی بلخ و نورالحق علومی رهبر حزب متحد ملی و شماری از نمایندگان مجلس از جمله این شخصیت ها بود.

داکتر عبدالله پس از ثبت نام به خبرنگاران گفت این تیم حمایت قاطع مردم افغانستان و سایر احزاب مطرح سیاسی را با خود دارد و قانونمندی، مبارزه با فساد، فقر زدای و آوردن صلح واقعی در صدر برنامه های انتخاباتی تیم وی قرار دارد:

“آرزوی ما آرامی مردم ما است. آرزوی ما زندگی با عزت و آبرومند و بهتر برای مردم ما است. آرزوی ما رسیدن به صلح عادلانه، صلح پایدار و صلح با عزت برای مردم ما است. می خواهیم انشاء الله اداره سالم ایجاد کنیم، اداره ای که پاسخگو برای مردم باشد و به قانون پابند باشد. اداره ای که حمایت مردم را داشته باشد. اداره ای که با فساد اداری مبارزه کند، اداره ای که مردم افغانستان چهره خود را در آن ببیند؛ همه مردم افغانستان. اداره ای که بتواند تحول ایجاد کند در زندگی مردم افغانستان.”

انجنیر محمدخان نیز از کارکردهای حکومت فعلی انتقاد نموده گفت آنچه مردم افغانستان را از دولت فعلی دور ساخته بی توجهی آن به ملت است. آقای محمدخان گفت بحران کنونی زمانی حل می شود که به ملت توجه شود. وی گفت در صورتی برنده شدن تیمش توجه به مردم را در صدر برنامه هایشان قرار می دهند:

“اگر افغانان می خواهد، اگر سیاسیون می خواهد، اگر احزاب سیاسی بخواهد و یا هم جامعه جهانی که به بحران موجوده نقطه پایان بگذارد، باید به ملت افغانستان رجوع شود. مراجعه کردن به ملت افغانستان، حمایت کردن آن احزابی است، تقویت کردن احزابی است و کمک کردن به آن تیم انتخاباتی است که ریشه به تمامی ملت دارد.”

استاد حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان هم در صحبت با خبرنگاران گفت، با وجودی که کمک های زیادی از سوی جامعه جهانی به افغانستان صورت گرفت اما افغانستان همچنان دچار مشکل فراوان است. استاد افزود نا امنی، فساد اداری، فقر و نبود زمینه های برگشت مهاجرین عمده ترین مشکل برای دولت آینده است و اگر تیم آنان در انتخابات سال آینده پیروز شود به این مشکلات رسیدگی خواهد کرد:

“اگر مردم افغانستان به تیم انتخاباتی ما که تیم جامع است، اعتماد کردند و مسئولیت سپردند، ما متعهد هستیم که هم در عرصه اقتصاد، هم در عرصه صحت و هم در عرصه های بازگشت مهاجرین و در حصه قطع مواد مخدر، تلاش اعظمی را به خرج دهیم. انشاء الله این تیمی که درست شده به نظرم در افغانستان تا حدی که نظر خواهی شده و دنیا هم سر آن فکر کرده اند، تیم جامعی است. یعنی ترکیب اقوام، ترکیب احزاب سیاسی، احزاب کهنه کار از سالهای جهاد، احزاب نوینی که تجربیات گذشته را با نو آوری های جدید یکجا ساخته است و سمفونی زیبایی را تشکیل می دهد. ما به حد توان کوشش کردیم که یک چنین تیم قابل قبولی را برای مردم افغانستان ارایه کنیم.”

این تکت انتخاباتی همچنین از مسئولین دولتی بویژه کمیسیون مسقل انتخابات خواستند تا در روند انتخابات بی طرف بوده و زمینه های برگزاری انتخابات شفاف و سالم را فراهم سازند. آنان ضمن اینکه از جامعه بین المللی خواهان نظارت جدی در انتخابات پیشرو شدند، مردم را نیز برای تعیین سرنوشت شان به گرفتن کارت رای دهی تشویق نموده، حضور، مشارکت و نظارت جدی مردم را در پروسه انتخابات سال آینده خواستار شدند.

(وحدت نیوز)