بیانیه «بنیاد علمی فرهنگی صبا» به مناسبت حادثه خونین دوم اسد- دهمزنگ

نوشته شده توسط مدیریت. ارسال شده در اطلاعیه و مناسبت‌ها

 

 بسم الله الرّحمن الرّحیم

بایّ ذنب قتلت ( تکویر/ 8)

به چه گناهی کشته شد؟

 

 به نام خدای روشنائی و خرد

درتاریخ غم انگیز افغانستان که سایه سیاه استبداد تباری و سیطره نگاه تبعیض قومی، اتباع رشید آن را به ستوه آورده است، ملّت سرافراز مانیز که همواره در پی عدالت، جانفشانی نموده و جنبش ها و تلاش های پیگیری را برای تحقق عدالت به رهبری شهید وحدت ملّی وعدالت طلبی، رهبر شهید استاد مزاری (ره) آغاز نموده و انجام داده است، تا کنون هزینه های هنگفتی را نیز در ستیز با ستم، متحمّل شده است. زندان و ویرانی، دار وکشتار، فاجعه های آشنا برای محرومان این جغرافیای رنجیده است که پرچم دادخواهی را با درایت رهبر شهید ویاوران صادق راه عدالت خواهی او با خون دل و مشقّت های انبوه، تا هنوز سربلند نگهداشته و هر از گاهی هم بار سنگین آن فجایع سهمگین را به دوش برمی دارند.

ظلم وعدالت، جهل و آگاهی، پا به پای هم تاریخ را طی کرده اند. در سلسله ستیزهای این دو قطب متضاد از دوجنبه جهان بشری، امّا قربانیّ این تقابل نا همطراز، همواره جریان عدالت خواهی و بیداری است که این بار واقعه اسفناک در دل پایتخت افغانستان، فاجعه دردناکی را برای راهیان داد خواهی و جوانان «جنبش روشنائی» رقم زد. رخداد تلخی که ده ها عزیز از اعضای جنبش ضدّ تبعیضیّ مسیر روشنائی را به کام مرگ برده یا آنان را مجروح و مصدوم نموده و خانواده های انبوهی را داغدار شهادت جوانان شان نموده و یا به غم معلولیت و مصدومیّت مبتلا نمود و میلیون ها انسان آزاده را رنجور و و دردمند نمود. شهادت بیش از 80 نفر از راهپیمایان اعتراض آرام و مسالمت آمیزی که با گُل به پیشواز نیروهای امنیتی آمده بودند و خواسته های به حق و عدالت طلبانه خودرا با یک جنبش نرم مدنی به گوش حاکمان می رساندند، یک حادثه تروریستی دهشتناکی بود که باری دیگر، نیّت سخیف سفّاکان خون آشام وجاهل، متوحّش و قاتل را برملا نمود.
«بنیاد علمی فرهنگی صبا» با اظهار تألّم و تأسّف شدید از وقوع این فاجعه ناگوار، شهادت جمعی از بهترین جوانان اعضای جنبش روشنائی و عزیزان ملّت خودرا به خانواده های داغدیده و سوگوار، جنبش ضدّ تبعیضی روشنائی و تمام ملّت غیور آزاده و عدالت طلب افغانستان تبریک و تسلیت می گوید. ضمن آرزوی علوّ درجات برای شهیدان راه عدالت و روشنائی، شفای عاجل وکامل همه مجروحان در این واقعه المناک را از خدای متعال مسئلت نموده و ضمن محکومیّت این جنایت فجیع و نابخشودنی، نکات زیر را یاد آور می شود:
1. بنیاد صبا عدالت طلبی، حق خواهی و مطالبه آنها را از راه های قانونی، ازجمله از راه اعتراض های مسالمت آمیز مدنی، مطابق اسناد بین المللی، مقررات حقوق اسلامی و قوانین نافذه کشور به ویژه قانون اساسی، حقّ مسلّم هر شهروند واتباع کشور دانسته و حفظ امنیت جان و زندگی یکایک معترضین را از مکلّفیت های اساسی و لا ینفک حکومت می داند وهرگونه سهل انگاری حکومت در برقراری امنیت را اقدام نا بخشودنی و تخلّف آشکار از قوانین نافذه کشور و قابل پی گیری در مجامع حقوقی می داند.
2. بنیاد صبا سهل انگاری حکومت در برقراری امنیت تظاهرات دوّم اسد که منجر به وقوع این تراژدی غمبار گردید را نقض عهد دولت مردان، تخلّف از قانون اساسی و عدم رعایت حقوق شهروندی دانسته و حق پی گیری آن را برای ملّت بزرگ افغانستان و خانواده های قربانیان این فاجعه، محفوظ و مسلّم می داند.
3. بررسی سریع ریشه ها و زمینه های وقوع حادثه توسّط نهاد های مستقل ملّی یا بین المللی به شمول جنبش روشنائی به عنوان شورای مورد اعتماد خانواده های داغدیده در موضوع تحقیقات تکمیلی از این فاجعه اسفبار را ضرورتی دیگر این واقعه می دانیم که تشکیل کمیته مشترک تحقیقی با شمول نمایندگانی از شورای مردمی، نهاد مستقل حقوق بشر و نیزدولت افغانستان، زیر نظر نهاد های حقوقی بین المللی از وظایف دولت است که فراهم نمودن ساز وکارلازم اجرای این تحقیق، همکاری مستمر و همه جانبه در طیّ پروسه تحقیق، اعلام نتیجه و درنهایت مجازات عاملان این فاجعه تروریستی و برخورد متناسب با مقصّران و خاطیان احتمالی د ربدنه دولت ونهاد های امنیتی، از وظایف بدون تشکیک و غیر قابل انکار حکومت است.

4. بنیاد صبا با تمجید و ستایش از حرکت حماسی و حضور شکوهمند ملّت سرافراز در تظاهرات مسالمت آمیز روز دوّم اسد کابل که بیداری، شعورسیاسی و فهم، درایت و رشد و سرزندگی مردم سرافراز ما را نشانگر بود، تا تحقق تمام خواسته های به جا و به حق، عادلانه و حق طلبانه ملّت خود مبنی بر انتقال خط فشار برق قوی از مسیر بغلان- بامیان- میدان وردک، بر پایداری و حضور همیشگی در صحنه تأکید نموده و هر گونه انشقاق و نفاق میان سردمداران این جنبش را به زیان ملّت خود دانسته وضمن فراخوانی همگانی به انسجام وهماهنگی، تحقق این پروژه بزرگ را به مثابه برآوردن خواسته تمام اقوام عدالت طلب افغانستان دانسته و هرگونه شعارها وشایبه ها و جهت گیری های قومی را به ضرر عدالت و به
نفع ستم و استبداد می داند.
5. بنیاد صبا حمایت قاطع وهمه جانبه خودرا از جنبش ضدّ تبعیضی روشنائی ومطالبات عدالت طلبانه آن اعلام نموده و تا تحقق تمام خواسته های داد خواهانه این جنبش از هیچ کوششی و کمکی دریغ نخواهد کرد. پیشوایان واعضا وملّت همراه جنبش روشنائی را باری دیگر به اتحاد وانسجام و ایستادگی دعوت و پایداری سفارش نموده و ضمن اینکه جنبش روشنائی را جنبشی دادخواه، دوام دار و مردمی می داند، تداوم و بسط این جنبش به تمام حیطه های حقوقی ومدنی را برای تأمین برابری وعدالت خواهان است.
6. بنیاد صبا از مطالبات مردمی جهت نام گذاری چوک دهمزنگ به نام «چوک شهیدان روشنائی» حمایت نموده و نیز از دولت ومتولّیان فرهنگی خواهان است که بنای یادبودی را در چوک شهیدان روشنائی و در نقاط دیگر شهر کابل ایجاد نمایند ونیز ما خواهان نام گذاری حدّاقل یک چوک ویا یک جاده مهم در مراکز ولایات کشور وبه ویژه مرکز «بامیان» به نام شهیدان روشنائی هستیم تا عدالت خواهی و پایمردی، اعتراض مدنی و مسالمت آمیز مردم سرافراز این خاک را به آیندگان گوشزد نموده و جنبش های مدنی و دموکراتیک آنان را تا همیشه تاریخ افغانستان یاد آور باشد.
بنیاد علمی فرهنگی صبا باری دیگر ضمن تجدید تسلیت این واقعه اسفناک به خانواده های داغدیده و ملّت عزیز افغانستان، صبر و پایداری را برای همه بازماندگان مسئلت نموده و با محکومیت این جنایت فجیع و تقاضای تحقیق ومجازات عاملان این جنایت وحشیانه و تقدیر از حضور آگاهانه ملّت عزیز و سپاس از همکاری نهاد های همکار و همراه این جنبش مدنی، همه ملّت عزیز را به همبستگی، همدلی و همزبانی وایستادگی واستقامت بر موضع حق طلبانه تا تحقق مطالبات عدالت خواهانه شان فرامی خواند و در خاتمه، شادیّ ارواح شهدای راه عدالت و روشنائی و نیز عزّت و اعتلای میهن و آرامش وآسایش مردم سرزمین رنج دیده خود را از خدای متعال خواستاریم.


بنیاد علمی فرهنگی صبا
2/اسد/ 1395

حافظ خون شهیدان خود باشیم.