رویاهای یک دختر معلول مالستانی

نوشته شده توسط مدیریت. ارسال شده در مالستان

 رویاهای یک دختر معلول مالستانی

ربابه دختری 16 ساله، متولد قریه " سبز دره"ی ولسوالی مالستان ولایت غزنی است. وی در یک خانواده فقیر 7 نفری به دنیا آمده و پدر وی نگهبان است.


اولین مشوق ربابه، در رسامی یک دوست اوست که یک و نیم سال قبل، وقتی که متوجه می‌شود ربابه یک " گل " را با دهنش رسامی می‌کند، استعداد ربابه را در رسامی کشف می‌کند. او را در راستای یادگیری این هنر زیاد تشویق می‌کند، علاوه برآن ویدیو‌های رسامی را برای ربابه نشان داده و تخته، کاغذ و قلم مهیا کرده تا ربابه به یادگیری هنر رسامی ادامه بدهد. هرچند این کار برای وی اولین بار خیلی مشکل تمام می‌شود. از آن زمان تا کنون ربابه مدت یک سال می‌شود، رسامی می‌نماید در این مدت ربابه بیش از 50 اثر پنسیلی را خلق نموده از آن جمله 40 اثرش پیش خودش است و ده اثر دیگر را هدیه داده است.
فعلا ربابه تصویر خانم مریم منصف را رسامی می‌نماید. خانم منصف عضو عضو حزب لیبرال، عضو پارلمان و وزیر نهادهای دموکراتیک کانادا است. منصف متولد ولایت هرات افغانستان بوده، در رشته روان شناسی تحصیل نموده و به زبان های دری و انگلیسی کاملا بلد است.
ربابه تنها از پنسیل در کارهایش استفاده کرده است. خیلی اشخاص خواستار خرید اثرش شده اند، اما ربابه تصمیم دارد که اثرهایش را داشته باشد و بتواند با این آثارش نمایشگاه‌های خوب را نه تنها در افغانستان بلکه در کشورهای خارجی نیز برگزار نماید، تا به کسانی‌که معلولان را دست کم می‌گیرند، نشان دهد که آنها توانمندی‌های خوبی دارند و معلولیت مانع رشد و شگوفایی استعدادهای افراد نمی‌گردد.
ربابه می‌خواهد که در نمایشگاهش خانم رولا غنی بانوی اول و مقامات دولتی اشتراک نمایند و تا بتواند در آن زمان صدا و خواست‌های معلولین را به گوش حکومت برساند. خواست ربابه از وزارت شهدا و معلولین این است که به افراد معلول توجه داشته برای اینکه خودش یک معلول بوده، خواستار حق و امتیازات مادی و معنوی که برای دیگر معلول داده می‌شود برای وی هم پرداخته شود. ربابه از دولت انتظار دارد که برای او زمینه تحصیل را فراهم کند، حتی اگر با ویلچر هم شود، می خواهد به این آرزویش برسد. او می‌گوید: "مکاتب معلولین با استادانی که ما را درک می‌نماید گماشته شوند، ما معلولین توانمندی‌های بلندی داریم تا باشد این استعدادهای ما شکوفا گردند".
از نهادهای بین المللی در افغانستان درخواستش این است که برای حمایت از معلولان کارهایی را روی دست گیرند. از جمله کارهایی که او انتظار دارد این نهاد انجام دهند، برگزاری نمایشگاهی به منظور نمایش کارهای معلولان است. خواست دیگر او از این نهادها کمک به فراهم کردن زمینه آموزش معلولان است. ربابه تاکید دارد که جامعه به کارهای مثبت معلولان توجه کند و استعداد آنها را دست کم نگیرد.
در زندگی ربابه و خلق اثرهایش خانوادۀ وی نهایت تاثیر عمیقی داشته است. این کارکرد خود را مدیون همکاری‌های مادر، پدر خواهران و برادرانش می‌داند. ربابه یاد می‌نماید وقت پدرش از وظیفه‌اش می‌آید همیشه کارهای نو ربابه را می‌بیند و تشویقش می کند تا کارهایش را ادامه دهد.
ربابه در کارهایش از آثار ژن فرانگ، ویلیام اف پاول، اندر لومیس، چارلزلاسال، ویکتور امبروس و عبدالله علیخان الهام می گیرد و از آنها پیروی می‌کند. در کارهای او پرندگان، حیوانات، پرتره وطبیعت بیشتر به چشم می‌آید. از تمام رسامی‌هایش بیشتر گرگ را دوست دارد و بیننده‌ها هم گرگ وی را پسند نموده‌اند، این گرگ مشتری زیادی دارد یعنی تا مبلغ 1000 دالر امریکایی هم خریدار پیدا کرده است.
آرزو ربابه این است که درآینده یک نقاش و رسام مشهور وخوب شود، در ضمن آرزوی‌های دیگرش صلح آرامی در کشور و یادگیری زبان انگلیسی و برنامه‌های کامپیوتری را به شکل عالی می‌خواهد. ربابه بسیار وقت برای سرگرمی‌اش از کتاب داستان که خواهرش می‌آورند استفاده می نماید.
ربابه به رنگهای آبی و رنگ های تاریک بیشتر علاقمند است به خصوص رنگ سیاه را می‌پسندد.
خانوادۀ ربابه بیشتر از توقع ربابه رسیدگی کرده است. بخاطر وی از مالستان به کابل آمده و بیش از 5 بار برای معالجه به دکتوران برده اند.
برای اولین بار که کارکرد ربابه خبرساز شد، توسط خود ربابه بود. خانواده وی به یک عروسی رفته بودند و ربابه نهایت دل تنگ شده تمام درد دلش و کارکردش را از طریق فیسبوک به دوستانش شریک ساخته و ازجمله گزارشگر تلویزیون راه فردا آقای بهنود این پست را دیده از وضعیت ربابه گزارش تصویری تهیه نموده، و در صفحه خبری جمهوری سکوت نیز نشرشد.
با نشر این خبر پای گزارشگران رسانه‌های صوتی، تصویری و نوشتاری به خانه ربابه کشانده شده و گزارش‌های را تهیه نموده‌اند. از جمله تلویزین (راه فردا، طلوع، آریانا، یک، تمدن، نورین، الجزیره، خبر گزاری فارس و شمشاد) اطلاع رسانی نموده‌اند، بعد از نشر این خبر تعداد هم پیدا شده که برای ربابه در قسمت وسایل رسامی و نقاشی و ویلچرهمکاری نموده وهدایایی نیز داده‌اند.
ربابه محمدی حساب بانکی‌اش را با تصویر خودش تحت نام علی‌رضا (برادرش) باز نموده است. زیرا ربابه به بانک رفت و آمد نمی‌تواند. کسانی که علاقمند همکاری و کمک به وی است می‌تواند به این حساب (5001109354818 Maiwand bank) بفرستند تا ربابه محمدی به روياها وآرزوهايش برسند.
درضمن ربابه محمدی سخت علاقمند تبلیت قلم‌دار(Samsung Galaxy Tab 4) بوده، درصورت کسی بتواند همکاری‌اش نماید ممنونش است.
ربابه علاقمند است که به جاهای مختلف برود از جمله از والی بامیان آقای طاهر زهیر تقاضا نموده که زمینه مسافرت و مکان بود باشش را همکاری نماید. تا از نزدیک بامیان را ببیند، بند امیر و بودا را دیدن نموده و آن را به صورت مستقیم رسامی نماید.
و همینطور ربابه آرزو دارد که باغ بابر قرغه و موزیم ملی را دیدن نماید واز اینکه آرشیف ملی را دیده نهایت خرسند است.
ربابه علاقمند ورزش والیبال است، از آهنگهای مرتضی پاشایی بخاطر که احساساتی می‌خواند خوش دارد از آهنگ‌های آریانا سعید هم خوشش می‌آید.
تا هنوز در چند برنامه تلویزیونی و برنامه‌های تقدیر از دانشجویان اشتراک نموده که از یکی آن برنامه های تقدیر نامه بخاطر کارکرد های هنری اش نیز دریافت نموده است.
خاطره خوش ربابه همین است که معروف شده و امیدوار است که در آینده نزدیک بیشتر شاهد کارکرد های بلند هنری دیگرش باشد. از خاطره تلخ که داشته یاد نمود وقت خانواده ام در مراسم عروسی و یا کدام برنامه‌های دیگر اشتراک می‌نماید من در خانه می مانم و یا خواهران و برادرانم در مکتب می‌رود و او وقت است که از پشت شان دیده حسرت آن را میخورم کاش من همانند دیگر خواهرانم برادرانم بودم و مکتب میرفتم و یکانه آرزویم ادامه کار هنری ام است.
خواست مادر ربابه: از دولت و حقوق بشر این است که صدای ربابه را بشنوید اما از دولت نهایت مایوس است گفت: حتی توان خرید یک ویلچر را نداشت در صورتی که آدم‌های سالم از معاش و امتیازات وزارت شهدا و معلولین مستفید شده مبالغ زیاد را حیف میل نموده، اما ربابه 16 سال است که هیچ اداره دولتی توجه نه داشته و هیچ همکاری اقتصادی ومعنوی نه نموده است ربابه نسبت به دیگر اعضایی خانواده فرق دارد در اندک ترین چیز خوش می‌شود و همین قسم بر عکس شان در اندک ترین چیز ناراحت می‌شود.
مادر ربابه افزود که توانمندی های زیاد در وجود ربابه احساس می‌نمایم نه تنها رسام است بلکه با انگشت پاهایش مبایل کار می‌نماید و فیس بوک استفاده می نماید اگر زمینه درست برای ربابه فراهم شود می تواند درس بخواند. ازاینکه توانمندی های خوب ربابه دارد میترسم که استعداد های ربابه منجمد نه شود به امید شکوفایی استعداد های ربابه و امثال ربابه ها است.
از خاطره دوران چند سال قبل شان یاد نمود که قلم و کتابچه خواهرانش را برده زیر فرش مانده که بعد از رفتن آنها بتواند نوشته و رسامی نماید و خواهرانش وقت در جستجویش می‌شود از هر کس سوال می‌نماید اما از ربابه اصلا نه می‌پرسند و آنها تصور می‌نمودند که ربابه توانمندی ندارد که کتابچه و قلم را پنهان نماید اما این کار را ربابه توسط دهان انجام داده است .با همان کتابچه ایشان اولین گام‌های هنری‌اش را برداشته است.
خوشبختانه امروز ربابه محمدی یک استاد مسلکی موفق دررشته هنر را نیز با خود دارد این استاد صابراست که در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه کابل تدریس می‌نماید اما در هفته یک روز ربابه را در قسمت طراحی، رسامی و نقاشی نیز همکاری می‌نمایند.

منبع: جمهوری سکوت