عدم هماهنگی نهاد‌های دولتی برای ثبت هرات در فهرست یونسکو

نوشته شده توسط Super User. ارسال شده در تستی موقت

رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات گفت: شهرداری و پلیس هرات در زمینه ثبت این ولایت در میراث های فرهنگی یونسکو هماهنگ نیستند.

«آریا رئوفیان» رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات در گفتگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه هرات شهر تاریخی که دارای بناهای متعدد تاریخی است تاکنون نتوانسته تا در فهرست سازمان یونسکو ثبت شود، گفت: یکی از شرایط ثبت شدن هرات در این سازمان پیشگیری از ساخت و سازهای ساختمان‌های مسکونی و تجاری در اطراف مکانهای باستانی است .

وی افزود: برای پیشگیری از این ساخت وسازهای بی‌رویه از سوی شهروندان هرات در اطراف بناهای تاریخی باید نهادهای شهرداری هرات و فرماندهی پلیس اقدام می‌کردند که متاسفانه تاکنون از سوی آنها هیچ اقدامی صورت نگرفته  است.

از سوی دیگر سید وحید قتالی شهردار هرات نیز در این مورد گفت: اداره اطلاعات وفرهنگ هرات برای به ثبت رساندن هرات در لیست سازمان یونسکو برنامه ای نداشته و تاحال کاری هم انجام نداده است.

شهردار هرات گفت: اداره اطلاعات وفرهنگ هرات قصد دارد تا این بی برنامگی خود را که نتوانسته است کاری برای هرات انجام دهد به گردن نهاد شهرداری بی اندازد.

وی افزود: شهرداری در هرات برای آغاز سال جدید برنامه های مختلفی را در بخش سازندگی و بهسازی دارد که در این برنامه ها از ساخت و ساز غیرقانونی در هرات جلوگیری خواهد شد.

ولی شاه بهره کارشناس امور فرهنگی در هرات در این رابطه گفت:  باید مقامهای مسوول و نهاد های حکومتی هماهنگ با یکدیگر برای ثبت هرات در فهرست میراث های فرهنگی سازمان یونسکو متحد تلاش کنند؛

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات نیز گفت: غنی چندی پیش دستور داده بود تا کمیته ای مشترک از نهادهای مسئول برای رسیدگی به بناهای تاریخی هرات ایجاد شود ، علاوه بر ان یک نشست بزرگ هم در هرات به همین منظور برگزار شد ؛ اما این اقدامات تاکنون برای ثبت شدن هرات در سازمان یونسکو کار ساز نبوده است.

/انتهای پیام/