• بندر چابهار امید افغانستان برای توسعه است/ آمریکا در افغانستان پایگاه دائمی ندارد

  بندر چابهار امید افغانستان برای توسعه است/ آمریکا در افغانستان پایگاه دائمی ندارد

  رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان با بیان اینکه آمریکا در افغانستان پایگاه دائمی ندارد، گفت: ادامه مطلب
 • شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در شهر کابل تایید شد

  شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در شهر کابل تایید شد

  مسوولان وزارت کشاورزی افغانستان تایید کردند که بیماری آنفلوانزای پرندگان در چند نقطه کابل مشاهده ادامه مطلب
 • گفت‌وگوهای صلح میان کابل و اسلام‌آباد بی‌نتیجه پایان یافت

  گفت‌وگوهای صلح میان کابل و اسلام‌آباد بی‌نتیجه پایان یافت

  وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که سفر هیات این کشور به اسلام‌آباد برای گفت‌وگو در ادامه مطلب
 • عدم هماهنگی نهاد‌های دولتی برای ثبت هرات در فهرست یونسکو

  عدم هماهنگی نهاد‌های دولتی برای ثبت هرات در فهرست یونسکو

  رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات گفت: شهرداری و پلیس هرات در زمینه ثبت این ادامه مطلب
 • تهران آماده کمک به توسعه افغانستان است

  تهران آماده کمک به توسعه افغانستان است

  سرکنسول ایران در هرات در مراسم سالگرد انقلاب اسلامی در هرات گفت: ایران آماده است ادامه مطلب
 • افزایش ۴۰درصدی صادرات میوه افغانستان

  افزایش ۴۰درصدی صادرات میوه افغانستان

  براساس آمارهای وزارت کشاورزی افغانستان سالانه یک میلیون و ۵۰۰هزار تُن میوه‌ در این کشور ادامه مطلب
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • سه روز با غزنی در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران >

  نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، هر ساله فرصت خوبی برای برگزاری همایش‌های فرهنگی، ادبی و هنری است. با توجه به فرصت

  ادامه مطلب
 • پایتخت تمدن اسلامی و شهرهای کثیف افغانستان >

  مردم افغانستان به گونه‌ي با کثافت و آلودگی و زشتی خو گرفته‌اند، بوی‌های زشت و مشمئز کننده، آنچنان در مغز

  ادامه مطلب
 • « غزنی »، با دل شکسته برتخت نشست ! >

  جشنواره مراسم نام گذاری شهر غزنی به عنوان پایتخت تمدن جهان اسلام با اشتراک وزرای کابینه دولت آقای کرزی، وزرا

  ادامه مطلب
 • تبيين اوضاع پايتخت فرهنگی جهان اسلام (غزنی) درسال 2013 >

  گفتگو با آقای احمدی مـعاون والی غزنی

  در قسمت بازسازی شهر غزنی یا آمادگی­های شهری برای تجلیل از یک محفل

  ادامه مطلب
 • 1
بهمن 23, 1396

افزایش ۴۰درصدی صادرات میوه افغانستان

براساس آمارهای وزارت کشاورزی افغانستان سالانه یک میلیون و ۵۰۰هزار تُن میوه‌ در این کشور برداشت می‌شوند. به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «اکبر رستمی»، سخنگوی وزارت کشاورزی افغانستان می‌گوید: «به‌خاطر تقویت اقتصاد کشور و جلوگیری از فاسدشدن…
بهمن 23, 1396

تهران آماده کمک به توسعه افغانستان است

سرکنسول ایران در هرات در مراسم سالگرد انقلاب اسلامی در هرات گفت: ایران آماده است به توسعه افغانستان و مبارزه با تروریسم در این کشور کمک کند. «محمود افخمی رشیدی» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات در برنامه تجلیل از سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران در…
بهمن 23, 1396 758

عدم هماهنگی نهاد‌های دولتی برای ثبت هرات در فهرست یونسکو

رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ هرات گفت: شهرداری و پلیس هرات در زمینه ثبت این ولایت در میراث…
بهمن 23, 1396 782

گفت‌وگوهای صلح میان کابل و اسلام‌آباد بی‌نتیجه پایان یافت

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که سفر هیات این کشور به اسلام‌آباد برای گفت‌وگو در خصوص…
بهمن 23, 1396 802

شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان در شهر کابل تایید شد

مسوولان وزارت کشاورزی افغانستان تایید کردند که بیماری آنفلوانزای پرندگان در چند نقطه کابل…
بهمن 23, 1396 788

بندر چابهار امید افغانستان برای توسعه است/ آمریکا در افغانستان پایگاه دائمی ندارد

رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان با بیان اینکه آمریکا در افغانستان پایگاه دائمی ندارد، گفت:…
آبان 13, 1396 2812

بررسی تطبیقی حمایت از حقوق کودک در قرآن و حقوق بشر

بررسی تطبیقی حمایت از حقوق کودک در قرآن و حقوق بشرنجـیب الله حکـیمـی٭چکیده:یكی از حقوق…
آبان 05, 1396 979

تقدیم به وطنم افغانستان

تقدیم به وطنم افغانستان:وطن! به روی سرت، چترکهکشان ماندهنوشته نام تو درنقشه جهان ماندهتو…

سرمقاله شماره چهارم

نوشته شده توسط مدیریت. ارسال شده در صبا 4

 

 

 

مظلوميت، خون و قساوت در عاشوراي افغانستان

سردبير

 

عاشورا مکتبي سرشار از حماسه، عشق و خداخواهي است که در راستاي حفظ و حراست از اساسات دين، با شعار امر به معروف و نهي از منکر و با انگيزه احياي سنت نبوي(ص) در سال 61 هجري، ثبت تاريخ آزادي خواهي و کرامت انساني شد و پس از آن، همه ساله و در جاي جاي جهان، از اين واقعه تاريخي و مهم، تجليل به عمل آمده و تمام ملل عالم به اين واقعه و واقعه سازان آن به ديده قدر و احترام مي­نگرند.

افغانستان کشوري اسلامي است که مردم مسلمان آن در پايبندي به ارزش هاي ديني و محبت خاندان نبوي(ص) شهره­اند و با تمام فراز و فرودهاي سياسي و اجتماعي که داشته­است، از عاشورا به عنوان يک مکتب الهام بخش، حماسي و فضيلت مدار، با کمال خلوص و به دور از حب و بغض هاي مذهبي، تکريم و تجليل به عمل مي آيد و در سراسر کشور با ايجاد دسته­هاي عزاداري، نذر و اطعام به فقرا و مساکين و... ياد و خاطره حماسه سازان عاشورا و نواده رسول خدا(ص)را گرامي مي­دارند و سران حکومت و دولت مردان در جمع عزاداران به ايراد سخن­راني و مديحه سرايي مي پردازند. از اين جهت افغانستان کشوري کاملا متفاوت با ساير کشورهاي اسلامي به حساب مي آيد.

عاشوراي امسال بر خلاف روند گذشته همراه با حادثه تلخي شد که قلب تمامي مردم شريف و متدين افغانستان را عميقا جريحه دار ساخت.

خبر حمله انتحاري در جمع عزاداران شيعه و سني در کابل، مزار شریف و قندهار همگان را مات و مبهوت ساخت. به طور معمول در اولين گمانه زني­ها، انگشت اتهام به سوي طالبان و القاعده نشانه رفت، اما قباحت اين فاجعه تراژديک چنان عيان و گسترده بود که طالبان نيز، ننگ انتساب آن را به خود قبول نکردند. با تکذيب و محکوميت اين اقدام شرم­آور از سوي طالبان، بر حيرت و نگراني مردم افزوده شد و چند پرسش اساسي فراگير شد که:

 1. عاملان اين فاجعه ننگين انساني کيستند و چه اهدافي را دنبال مي­کنند و با اين رخداد چه کساني سود برده و به چه رويايي دست مي­يابند؟
 2. نحوه برخورد، واکنش و موضع­گيري سران سياسي و رهبران مذهبي جامعه به ويژه اهل تشيع در قبال اين رويداد نفرت انگيز تاريخي چيست؟

با پوشش خبري خوب رسانه­هاي دولتي، خصوصي و بين المللي از اين رويداد و با تحليل­هاي فراوان کارشناسان امور، بسياري از اين سئوالات پاسخ داده شده وکم­کم عاملان، اهداف و انگيزه­هاي آنان  براي همه مردم جهان آشکار شد.

بازهم پاکستان! کشور همسايه و مسلمان که بيش­ترين تعاملات سياسي، اقتصادي و فرهنگي با افغانستان داشته است و در طول سالهاي جهاد و جنگ­هاي داخلي سهمي کلان در جذب و جلب سود و منافع اقتصادي از طريق فروش سلاح و مهمات و تهييه لوازم نظامي و مواد خوراکي و غيره را از آن خود کرده است.

کشور همسايه و مسلماني که بدترين ستم­ها را بر ملت و مردم مظلوم افغانستان روا داشته­اند از پروژه طالب­سازي گرفته تا پناه­دادن به رهبر القاعده و زحمت آموزش دادن حملات انتحاري، صدور کالاها، اجناس و داروهاي تقلبي و دست داشتن مستقيم در نابودي و تاراج آثار باستاني و تاريخي و رهبري عمليات­هاي خرابکارانه در جاده­ها و ...، مجموعه مسايلي هستند که نه تنها براي مردم افغانستان بلکه براي مردم جهان واضح و آشکار شده است.

گويا اين نيز براي دولت پاکستان کافي نبود، اينبار عملياتي از نوع ديگر که همان ايجاد شقاق و اختلاف ميان مذاهب و اقوام افغانستان است، به روياي جديد اين کشور تبديل شده است. نفاق و اختلافاتي که خود در آتش آن مي­سوزند حملات انتحاري، رفتارهاي تعصب آميز با پيروان مذاهب و از آن جمله شيعيان، مسأله­اي است که مردم مسلمان پاکستان از آن، رنج مي­برند، ولي عدم برخورد با عاملان جنايت و باج دادن به فاجعه سازان، کوردلان متعصب را جري­تر ساخته است؛ فاجعه امسال کويته و پاراچنار، شاهد صادق اين مدعاست که به گفته شاهدان عيني جانيان از سوي پليس حمايت مي­شده است.

 ملت و مردم افغانستان ديگر به خوبي به نيات و اهداف دولت پاکستان واقف شده­اند و رهبران و سران حکومت افغانستان بعد از رويداد فاجعه کابل در موضع گيري­هاي خوب و دورانديشانه شان، آبي بر آتش نفاق و تعصب ريختند و مردم را نسبت به مسايل آگاهي دادند و اين خود نشان از بيداري، هوشياري و واقعيت سنجي رهبران و مردم افغانستان دارد.

اما نبايد فراموش کرد که خطراتي از اين قبيل براي هميشه وجود دارد، وظيفه دولت و حکومت افغانستان است که در آينده با صداقت و هوشياري، توانمندي و قدرت شان را در حفظ امنيت و حراست از جان و مال مردم نشان داده و با صلابت تمام با بدخواهان و نفاق افگنان کوردل مقابله نمايد. اگر از اين مهم در آينده غفلت صورت گيرد و دشمنان قسي القلب موفق شوند حوادثي خونين ديگري از اين دست را به وجود آورند مشکلاتي چون مشکلات کشور پاکستان بر مجموعه مسايل کنوني  افغانستان اضافه خواهد شدکه مهار کردن آن دشوار و هزينه­هاي زيانباري بر مردم ما تحميل خواهد کرد. 

در پايان ذکر اين نکته لازم است، بر همه روحانيت، دانشجويان و فرهنگيان فرهيخته و جامعه متدين شيعي است که در برپايي مراسم و عزاداري­ها از هر گونه افراط و رفتارهاي خلاف مصالح عمومي - ايجاد مزاحمت براي ديگران که بر خلاف اهداف مقدس حماسه سازان عاشوراست - بپرهيزند و با عقلانيت، منطق و رفتارهاي مناسب با شأن مکتب عاشورا، از برکات معنوي و ارزشمند آن بهره ببرند. 

 

 

 

تاریخ و فرهنگ

زندگی‌نامه مرحوم الحاج کربلایی محمدیونس خان مالستانی تهیه کننده: محمد عقیل قیام (نویسنده و پژوهشگر تاریخ) مقدمه هنوز طوفان در هزارستان فرو ننشسته، شمشیرکین جلادان تاریخ در مرز و بوم اراکوزی...
 گزارش از وضعیت مکتب لیسه نسوان قریه لعلچک ولسوالی مالستان غلام رضا محسنی*         مکتب لیسه نسوان لعلچک مالستان در سال 1382 هـ. ش. به همت، توافق و خواست اهالی قریه ­ها...
بیوگرافی شهید قوماندان هادی مؤید تاخون نداد قومی هرگز نگشت آزاد ما راست نیز سهمی زین افتخـار آخر (شهید علامه بلخی(ره))   تهیه و تنظیم: عبدالحکیم عادلی مقدمه: افغانستان،قلب تپندۀ آس...

دین و مذهب

  تبیین و بررسی براهین عقلی مسأله معاد نویسنده: سلمان نوری   چکیده آنچه در این نوشته مورد بررسی و تبیین قرار گرفته است براهین عقلی معاد است که اندیشمندان و متکلمان مسلمان بر اثبات آن...
          متن دینی وقتی تابع فهم بشر می شود، تلقّیّ انسانی، گاهی موجب خیر و گهی موجب شر می شود؛ مطابق سرمشق نسبی گرایی معرفتی، هر برداشتی حتّی جاهلانه از منابع معرفتی، انکار ناشدنی است زیرا...
انتظار، صرف نظر از معنای لغوی آن - چشم داشتن، چشم به راه بودن-، باوری است بارور به عمل که در زندگی انسان منتظر در غالب کرداری خاص تجسم می یابد. انتظار، اعتقادی است در گرو عمل و به حا...